COMMENTS

Soundboard live music calendar, April 10-16

/
philleber

Philip Leber. (Courtesy photo)

PLAYING THIS WEEK
(Shows are listed chronologically and alphabetically)

THURSDAY 4.10

Banjos, 11 a.m. every Thurs. (Snook Haven)
Dagmar, 11:30 a.m. (O’Leary’s)
Mike Sales, noon-3 p.m. every Thurs. (Blu Que)
Straight Up!, 1-5 p.m. (Flounders)
Bain Beakley, 3:30-5:30 p.m. every Thurs. (Blu Que)
Ron Harrison, 5-8 p.m. every Thurs. (Snook Haven)
Pete Messina, 5 p.m. (O’Leary’s)
Tim Chandler, 6 p.m. (Swordfish Grill)
Gotta Luv It, 6 p.m. (Flounders)
Kool Breeze, 6 p.m. (Woody’s River Roo)
Rock Lee, 6-11 p.m. every Thurs. (Marina Jack/lounge)
Henry Monzello, 6 p.m. every Thurs. (Blue Lagoon)
David Moore, 6-10 p.m. every Thurs. (Sharky’s on the Pier)
NexxLevel, 6 p.m. (Lock ’N Key)
Regis Moreira, 6-9 p.m. every Thurs. (Maximo)
Rye Road, 6-10 p.m. every Thurs. (Clancy’s)
Southern Drawl, 6 p.m. (Nav-A-Gator)
Joe Thayer, 6-10 p.m. every Thurs. (Main Street Trattoria)
Bobby Vesey, 6-9 p.m. every Thurs. (Pub 32)
Pat Walsh, 6-9 p.m. every Thurs. (Pier 22)
Andres Colin, 6:30 p.m. (Darwin’s on 4th)
Sarah Combs Duo, 6:30-9:30 p.m. every Thurs. (Café L’Europe)
Howlin’ Bob, 6:30 p.m. (LeBarge)
Scott McFarlin, 6:30 p.m. every Thurs. (Mattison's Forty-One)
Acoustic Pete, 7-11 p.m. every Thurs. (SKOB)
Eddie & The Edsels, 7-10 p.m. (Pineapples)
Jim Morris, 7-10 p.m. (The IceHouse Pub)
Not Tuna, 7 p.m. (Old Packinghouse)
Koko Ray and the Soul Providers, 7 p.m. (Englewoods on Dearborn)
Billy Rice, 7 p.m. (Mannatees)
Scott Curts, 7:30 p.m. every Thurs. (Salute!)
Open Blues Jam, 7:30 p.m. (Flying Dog)
The Venturas, 7:30-11 p.m. every Thurs. (Mattison's City Grille)
Gals' Night Out feat. DJ Russ Deep, 8 p.m. every Thurs. (Libby's)
Mike Imbasciani & His BluezRockerz, 8-11 p.m. (Blue Rooster)
Nick Moss Band, 8 p.m. (Ace’s; $8/$10)
Walker Smith & Loretta Lynne James & Friends, 8 p.m. (Ocean Blues)
Darrell Lawhorne, 8:30 p.m. every Thurs. (Crow's Nest)
DJ Flipmode, 9 p.m. every Thurs. (Bleachers)
Ladies Night, 9 p.m. every Thurs. (Froggy's)
The Cherry Bombs, 9:30 p.m. every Thurs. (Gator Club)
Brian Sandemoen, 9:30 p.m. every Thurs. (Tequila Cantina)
Democracy, 10 p.m. every Thurs. (5 O’Clock Club)
Ladies Night with DJ Marcus Molano, 10 p.m. every Thurs. (Findaddy's)
Ladies Night, 10 p.m. every Thurs. (Prana)

FRIDAY 4.11

lbert Noe, 11:30 a.m. (O’Leary’s)
Deep Fryed, noon (Snook Haven)
Mike Sales, noon-3 p.m. every Fri. (Blu Que)
Sons of Beaches, 1-5 p.m. every Fri. (Flounders)
Swamp Donkie, 2-6 p.m. every Fri. (SKOB)
Joey Lavalle, 3-7 p.m. every Fri. (Marina Jack/patio)
Bain Beakley, 3:30-5:30 p.m. every Fri. (Blu Que)
Steve Arvey, 4-7:30 p.m. (The Factory)
Gary Coco, 4 p.m. (Woody’s River Roo)
Endless Vibes, 5 p.m. (O’Leary’s)
Russ Adams Project, 6-10 p.m. (Clancy’s)
Elvis, 6-9 p.m. (Snook Haven)
Impulse, 6 p.m. (Stump Pass Grille)
Jimmy J, 6-9 p.m. every Fri. (LaStanza)
Rock Lee, 6-11 p.m. every Fri. (Marina Jack/lounge)
Henry Monzello, 6 p.m. (Blue Lagoon)
sTone Fish, 6-8 p.m. (5 O’Clock Club)
Jack Tamburin Band, 6 p.m. (Mannatees)
Debbie Keeton, 6:30 p.m. every Fri. (Mattison's Forty-One)
Max McCann, 6:30 p.m. (LeBarge)
Eric Von, 6:30 p.m. (Cortez Kitchen)
Pat Walsh, 6:30-9:30 p.m. every Fri. (YachtSea Grille)
Combo Vimana, 6:45-9:45 p.m. (Mango Bistro)
Big Z Band, 7-11 p.m. every Fri. (Marina Jack/patio)
Bird Tribe, 7-10 p.m. every Fri. (Eat Here Sarasota)
Boogiemen, 7-11 p.m. (Flounders)
Brown Suga, 7 p.m. (Pop’s Sunset Grill)
Echo River Project, 7 p.m. (Old Packinghouse)
The Emma Tree, 7-10 p.m. every Fri. (Eat Here Siesta Key, 240 Avenida Madera)
Karen Greenley, 7-11 p.m. every Fri. (Sharky’s Seagrill)
J&J Music Machine, 7-10 p.m. every Fri. (Linger Lodge)
Ellie Lee & The Blues Fury, 7 p.m. (Englewoods on Dearborn)
Nuna, 7 p.m. (Darwin’s on 4th)
Danny Sinoff Trio, 7-10 p.m. every Fri. (JD's Bistro)
Tailspin, 7 p.m. (Woody’s River Roo)
Crashers, 7:30 p.m. (Pineapples)
Sammy J, 7:30-10:30 p.m. every Fri. (Divino's)
Side Street Station, 7:30 p.m. (Flying Dog)
Wally "Gator" Sirotich, 7:30 p.m. every Fri. (Eat Here Siesta Key, 240 Avenida Madera)
Zach Caruso, Little War Twins, Stone Bone, 8 p.m. (Ace’s; $5)
DJ Franco, 8 p.m. (Harpoon Harry’s)
Open Mic Jam, 8 p.m.-midnight every Fri. (White Horse Pub)
The Rogaines, 8 p.m. (Sharky’s on the Pier)
Zombie University, 8 p.m. (Lock ’N Key)
DJ Russ Deep, 9 p.m. every Fri. (Libby's)
Karma, 9 p.m. (Polo Grill)
Kettle of Fish, 9 p.m. (Blue Rooster; $5)
Mexican Nights, 9 p.m. every Fri. (Froggy's)
Lisa Ridings & Vertigo, 9 p.m. (Ocean Blues)
Ardens Rule, 9:30 p.m. (Rendezvous Lounge)
Chameleon, 9:30 p.m. (Old School)
Messenger, 9:30 p.m. (The Factory)
The Boneshakers, 10 p.m. (5 O’Clock Club)
DJs Mike Anthony & Steve Rice, 10 p.m. every Fri. (Tango Upstairs)
Fired Up, 10 p.m. (Clancy’s)
Kiko + Kompany, 10 p.m. (Ivory Lounge)
Wild Root, 10 p.m. (Dcoy Ducks)

SATURDAY 4.12

BeThere Bros., noon (O'Leary's)
Schmitz Bros., noon (Snook Haven)
Acoustic Pete Blues Trio, 1-5 p.m. every Sat. (Gilligan's)
Chillakaya, 1-5 p.m. (Flounders)
Frankie Steel Drums, 1-5 p.m. every Sat. (Blu Que)
Wally Rutan, 1-4 p.m. (Stump Pass Grille)
Brigid’s Cross, 2 p.m. (The Celtic Ray)
Rob Garcia, 2 p.m. (Woody’s River Roo)
Daryl Lane, 2 p.m. (Tarpon Pointe Grill)
Dana Lawrence & Friends, 2-6 p.m. every Sat. (SKOB)
Paul Roush, 2 p.m. (Nav-A-Gator)
Chris Otto, 4-8 p.m. every Sat. (Marina Jack/patio)
Bodie Valdez, 4-7:30 p.m. (The Factory)
Roy Orbison & Oldies Tribute feat. Mike T, 5 and 7:30 p.m. (Sarasota Classic Car Museum; $15)
Tommy D, 5-8 p.m. (Stump Pass Grille)
Rod Keiser, 5:30 p.m. (Ace’s)
Jimmy J, 6-9 p.m. every Sat. (LaStanza)
Rock Lee, 6-11 p.m. every Sat. (Marina Jack/lounge)
Pete Messina, 6 p.m. (O’Leary’s)
BC Hathaway, 6:30 p.m. (LeBarge)
Debbie Keeton, 6:30 p.m. every Sat. (Mattison's Forty-One)
Intuit Jazz Band, 6:45-9:45 p.m. (Mango Bistro)
Steve Arvey & Friends, 7 p.m. (Englewoods on Dearborn)
Bandana, 7 p.m. (Flounders)
Smokey Daniels Band, 7 p.m. (Woody’s River Roo)
DooWop Denny's Rockin' Oldies Show, 7-10 p.m. every Sat. (Saltwater Cafe)
Dread Naughts, 7-10 p.m. (Swordfish Grill)
Joey Lavalle & The Groove Hounds, 7-11 p.m. (Marina Jack/patio)
Philip Leber, 7-10 p.m. (Linger Lodge)
My Friend John, 7 p.m. (Old Packinghouse)
Nuna, 7 p.m. (Darwin’s on 4th)
Bobby Vesey & Michael Hickmott, 7-10 p.m. every Sat. (Pub 32)
Whiskey Blind, 7 p.m. (Tarpon Pointe Grill)
Verceal Whittaker, 7 p.m. (Blue Lagoon)
Dean Johanesen, 7:30 p.m. (Polo Grill)
MP3+, 7:30 p.m. (Pineapples)
TC & The Troublemakers, 7:30 p.m. every Sat. (Mattison's City Grille)
George Worthmore, 7:30 p.m. (Flying Dog)
The Cherry Bombs, 8 p.m. (Lock ’N Key)
DJ Franco, 8 p.m. (Harpoon Harry’s)
High Tide, 8 p.m. (Sharky’s on the Pier)
Jack Jasper, 8 p.m. every Sat. (SKOB)
“The Rucksack Cabaret” feat. Steve McAllister, 8 p.m. (The Flow Factory, 2035 Cornell St., Sarasota; $5-$10)
Swamp Donkie, 8-11 p.m. (The IceHouse Pub)
Ronny Elliott & The Nationals, 8:30 p.m. (Blue Rooster; $5)
Darrell Lawhorne, 8:30 p.m. every Sat. (Crow's Nest)
Big Daddy, 9 p.m. (Clancy’s)
DJ Rafferdy, 9 p.m. every Sat. (Cork's Cigar Bar)
Eartheart, 9 p.m.-midnight every Sat. (Cafe Amalfi)
Latin Nights, 9 p.m. every Sat. (Froggy's)
Must Be Jelly, 9 p.m. (Ocean Blues)
1920s Circus Freak Show feat. The Mud Flappers, 9 p.m. (The Celtic Ray)
Smokin’ Pineapples, 10 p.m. (Hoosier Bar)
SNAPM, 9 p.m. (Old School)
Tangled Mangos, 9 p.m. (Ace’s)
DJ Ginger Knights, 9:30 p.m. (Rendezvous Lounge)
Version 3.0, 9:30 p.m. (The Factory)
DJ Casper & LeSage, 10 p.m. (Ivory Lounge)
DJ Rus Deep, 10 p.m. every Sat. (Tequila Cantina)
The First Ladies of Rock & Soul, 10 p.m. (5 O’Clock Club)
Mumbo Jumbo, 10 p.m. (Dcoy Ducks)

SUNDAY 4.13

Sunday Gospel Brunch feat. Sudie and the Spirit Singers, 11 a.m. and 1 p.m. (Blue Rooster; reservations recommended; 388-7539)
Pete Messina, 11:30 a.m. (O’Leary’s)
Reid Frost, noon-4 p.m. (Swordfish Grill)
Bandana, 1 p.m. (Snook Haven)
Georgia & Mike, 1-5 p.m. every Sun. (Blu Que)
Brian McCarthy, 1 p.m. (Tarpon Pointe Grill)
Jim Morris Big Bamboo Band, 1-5 p.m. (Flounders)
sTone Fish, 1 p.m. (Woody’s River Roo)
Latitude, 2 p.m. (Nav-A-Gator)
Jeff Hughes, 3-7 p.m. every Sun. (Lido Beachside Tiki Bar)
Stretch's Front Porch Acoustic Jam, 3-7 p.m. every Sun. (Ocean Blues)
Tropix, 3-7 p.m. (Cortez Kitchen)
Andre & Andre, 4-8 p.m. every Sun. (Pineapples)
Rob Garcia, 4-7 p.m. (Linger Lodge)
Open Mic Jam, 4-8 p.m. every Sun. (Mamma Onesti’s)
Jimi Banks, 5 p.m. (Woody’s River Roo)
Big Z Band, 5-9 p.m. every Sun. (Marina Jack/patio)
Evan Eastmoore, 5 p.m. (O’Leary’s)
Brent Johnson & The Call Up, 5-9 p.m. (Ace’s)
Karen & the Big Bad Wolves, 5-9 p.m. (Clancy’s)
TC & The Troublemakers, 5-8 p.m. (Swordfish Grill)
Marcel Almanzor, 6-10 p.m. every Sun. (Blu Que)
Hip Squad, 6-10 p.m. (Flounders)
Rock Lee, 6-11 p.m. every Sun. (Marina Jack/lounge)
Open Blues Jam, 6 p.m. every Sun. (Gilligan's)
The Sunday Session (traditional Irish music, open to all musicians), 6-9 p.m. every Sun. (Pub 32)
The Trinidudes, 6 p.m. (Sharky’s on the Pier)
Katt Hefner Duo, 6:30-9:30 p.m. (Blue Rooster)
Sly McLeod, 6:30 p.m. (LeBarge)
Joe Thayer, 6:30 p.m. every Sun. (Mattison's Forty-One)
Flat Water, 7 p.m. (Blue Lagoon)
Local Band of the Week, 7-11 p.m. every Wed. (Mattison's City Grille)
Ocean Blues Sunday Jam, 7-11 p.m. every Sun. (Ocean Blues)
Chris Otto, 7-11 p.m. every Sun. (SKOB)
Open Mic Night, 8 p.m. every Sun. (The Celtic Ray)
Spark Notes, 8:30 p.m. every Sun. (Tequila Cantina)
Mexican Nights, 9 p.m. every Sun. (Froggy’s)
Thorson Moore & Friends, 10 p.m. (5 O'Clock Club)

MONDAY 4.14

Deborah Opie, 11:30 a.m.-2:30 p.m. (Snook Haven)
Mike Sales, noon-3 p.m. every Mon. (Blu Que)
Ned Gray, noon (O'Leary's)
Beach Drifters, 1-5 p.m. (Flounders)
Bain Beakley, 3:30-5:30 p.m. every Mon. (Blu Que)
Tony Foley, 5 p.m. (Snook Haven)
Georgia & Mike, 5 p.m. (Tarpon Pointe Grill)
Mike Sales, 5 p.m. (O’Leary’s)
Chris Otto, 5:30-9:30 p.m. every Mon. (Marina Jack/patio)
Marcel Almanzor, 6-10 p.m. every Mon. (Blu Que)
Natural Vibes, 6-9 p.m. (Swordfish Grill)
Open Mic Monday, 6-9 p.m. every Mon. (Star Keeper Cafe)
Tropix, 6-10 p.m. every Mon. (Mattison's City Grille)
Ted Stevens, 6:30 p.m. (LeBarge)
Joe Thayer, 6:30 p.m. every Mon. (Mattison's Forty-One)
Gemini Jam Night, 7-11 p.m. (Flounders)
RJ Howson & Friends, 7-10 p.m. every Mon. (Blue Rooster)
Open Mic with Rick Alvis, 7 p.m. every Mon. (Old Packinghouse)
Tony Tyler, 7-11 p.m. every Mon. (SKOB)
Sly McLeod, 8 p.m. (Sharky’s on the Pier)
Muffin Men, 8-10 p.m. every Mon. (Cork's Cigar Bar)
Wally Gator, 8:30 p.m. every Mon. (Crow's Nest)
Al Fuller’s Blues Jam, 9 p.m. every Mon. (5 O'Clock Club)
DJ Lalo, 9:30 p.m. every Mon. (Tequila Cantina)
Matt Gerhardt, 10 p.m. every Mon. (Gator Club)

TUESDAY 4.15

Chris Brett, 11:30 a.m. every Tues. (Snook Haven)
Evan Eastmoore, 11:30 a.m. (O’Leary’s)
Mike Sales, noon-3 p.m. every Tues. (Blu Que)
Kenny Rose, 1-5 p.m. every Tues. (Flounders)
Bain Beakley, 3:30-5:30 p.m. every Tues. (Blu Que)
Georgia & Mike, 5 p.m. (O’Leary’s)
Patti & Hank, 5-8 p.m. every Tues. (Snook Haven)
Gulf Drive Band, 5:30 p.m. every Tues. (Mannatees)
Joey Lavalle, 5:30-9:30 p.m. every Tues. (Marina Jack/patio)
Blue Mason Barter Co., 6-10 p.m. (Clancy’s)
Ryan Carney, 6 p.m. (Tarpon Pointe Grill)
Eddie & The Edsels, 6-10 p.m. (Flounders)
Rock Lee, 6-11 p.m. every Tues. (Marina Jack/lounge)
Jim Morris, 6 p.m. (Lock ’N Key)
Open Mic Night, 6-9 p.m. every Tues. (Hot Diggity Dog)
Ortygia Plugged In (open mic), 6-9 p.m. every Tues. (Ortygia, 1418 13th St. W., Bradenton)
Roadblock, 6-9 p.m. (Swordfish Grill)
R.P.M., 6-10 p.m. every Tues. (Gilligan's)
Tommy D, 6-10 p.m. every Tues. (Blu Que)
Dan Crawford, 6:30 p.m. (LeBarge)
Danny Sinoff Trio, 6:30-9:30 p.m. every Tues. (JD's Bistro)
Joe Thayer, 6:30 p.m. every Tues. (Mattison's Forty-One)
Acoustic Pete & Friends, 7 p.m. (Old Packinghouse)
The Beach Monkeys, 7 p.m. (Pineapples)
Open Mic Jam with Ben Hammond, 7-11 p.m. every Tues. (SKOB)
Lisa Ridings & Vertigo, 7 p.m. (Mattison’s City Grille)
WSLR Social with sTone Fish, 7-9 p.m. (Flying Dog)
Almost ABBA, 7:30 p.m. (Visani; dinner/show, $40; doors open at 5 p.m.)
Jazzed, 7:30 p.m. (Blue Rooster)
Music of Romance Passion, 7:30-11 p.m. every Tues. (15 South Ristorante)
Rob Garcia, 8 p.m. (Sharky’s on the Pier)
Open Mic Nite, 8 p.m. every Tues. (Growler’s Pub)
Chameleon, 9 p.m. every Tues. (Gator Club)
Tony Tyler Band Jam, 10 p.m. every Tues. (5 O'Clock Club)

WEDNESDAY 4.16

Tony Foley, 11:30 a.m.-2:30 p.m. (Snook Haven)
Mike Sales, noon-3 p.m. every Wed. (Blu Que)
Sea Breeze, noon (O'Leary's)
Joey Trio, 1-5 p.m. (Flounders)
Bain Beakley, 3:30-5:30 p.m. every Wed. (Blu Que)
Larry Colby, 5 p.m. (Snook Haven)
Dan Crawford, 5 p.m. (O'Leary's)
Larry Rich, 5-8 p.m. every Wed. (Martini Bistro)
Ari & The Alibis, 6-10 p.m. (Flounders)
Chakulla & Me, 6-9 p.m. (Nav-A-Gator)
Jay Crawford, 6-9 p.m. every Wed. (Clancy’s)
Georgia & Mike, 6-10 p.m. every Wed. (Blu Que)
Michael Hirst, 6-9 p.m. every Wed. (Blue Lagoon)
Rock Lee, 6-11 p.m. every Wed. (Marina Jack/lounge)
David Moore, 6-10 p.m. every Wed. (Sharky’s on the Pier)
Wally Rutan, 6 p.m. (Lock ’N Key)
Splash, 6 p.m. (Woody’s River Roo)
Dwight Sullivan, 6-9 p.m. every Wed. (Pub 32)
Tanya & Matt, 6-9 p.m. (Swordfish Grill)
Taylor & Taylor, 6 p.m. (Tarpon Pointe Grill)
Joe Thayer, 6-10 p.m. every Wed. (Main Street Trattoria)
The Venturas, 6-10 p.m. every Wed. (Marina Jack/patio)
Sarah Combs Duo, 6:30-9:30 p.m. every Wed. (Café L’Europe)
Katt Hefner & Friends, 6:30 p.m. (Darwin's on 4th)
Kitt Moran, 6:30-9:30 p.m. every Wed. (JD's Bistro)
Open Mic (hosted by James Cademan), 6:30-9:30 p.m. every Wed. (The Whiskey Barrel)
Rob Satori, 6:30 p.m. every Wed. (Mattison's Forty-One)
Ted Stevens, 6:30 p.m. (LeBarge)
Bandana, 7 p.m. (Pineapples)
Kraig Kenning, 7 p.m. (Old Packinghouse)
Kettle of Fish, 7-11 p.m. every Wed. (SKOB)
Local Band of the Week, 7-11 p.m. every Wed. (Mattison's City Grille)
Open Mic with Joe B., 7-10 p.m. every Wed. (Pastry Art)
JP Soars, 7 p.m. (Englewoods on Dearborn)
Javier Chacon & Latin Trilogy, 7:30-11 p.m. every Wed. (15 South Ristorante)
Chris Otto (aka Kortez & the Killers), 7:30-10:30 p.m. (Blue Rooster)
Mike Tozier, 7:30 p.m. (Ocean Blues)
Dakota Rose, 8 p.m. every Wed. (Bleachers)
Scotty and JJ, 8 p.m. every Wed. (Mannatees)
Whiskey Jam, 8 p.m. (Old School)
DJ Ryan Madcow (reggae, R&B), 9 p.m. every Wed. (Froggy's)
Karma, 9:30 p.m. every Wed. (Gator Club)
Spark Notes, 9:30 p.m. every Wed. (Tequila Cantina)
Come Back Alice, 10 p.m. every Wed. (5 O'Clock Club)

Last modified: April 9, 2014
All rights reserved. This copyrighted material may not be published without permissions. Links are encouraged.
COMMENTS