COMMENTS

Soundboard live music calendar, Jan. 16-22

/

gashousegorillas

ROCKIN' WITH THE ROTARY

So, it looks like it's going to be a little chilly this weekend. You can warm yourself up by walking around the Venice-Nokomis Rotary Club's 22nd annual Fine Art & Craft Festival at the Venice Airport Festival Grounds, Airport Avenue East.

But you can get a jump start on it Friday night (from 6 to 10) when the Gas House Gorillas "Rock With Rotary" at the Festival Grounds. Tickets are $10 in advance, $15 at the gate. The evening includes beer, wine, soft drinks and, of course, food.

All proceeds go to the Rotary Futures College Resource Center at Venice High School.

The festival is from 9 a.m.-5 p.m. Saturday and 10 a.m.-4 p.m. Sunday.

For more info: 468-1254; venicenokomisrotary.org.

ALSO ON TAP

The Legends of Doo Wop, featuring Tommy Mara of The Crests, will keep the doo-wop tradition alive with three shows on Venice Theatre's MainStage Sunday and Monday (Jan. 19-20). Shows are at 8 p.m. Sunday and 3 and 8 p.m. Monday. Tickets are $40. The group has six singers: Mara, Frank Mancuso from The Imaginators and Paul Just, Tony Lauro, Joe Pizzo and Kenny Galeano. 488-1115; venicestage.com.

MARK YOUR CALENDAR

• Don't forget about actor-musician Ronny Cox ("Total Recall," "Robocop," "Beverly Hills Cop"). He's playing a benefit for WSLR at 8 p.m. Jan. 31 at the Fogartyville Community Media and Arts Center, 525 Kumquat Court, Sarasota. Tickets are $17 in advance, $20 at the door. Advance tickets available at wslr.org.

• Speaking of Fogartyville, here is the venue's music lineup through the beginning of March: Feb. 7, Zoe Lewis; Feb. 8, Brooklyn-based indie-folk group Inland Traveler; Feb. 10, Danny Schmidt, Carrie Elkin & Tim Grimm; Feb. 15, Liz Longley; Feb. 16, Michael Ross Jazz Quartet; Feb. 22, Passerine & The New 76ers; Feb. 28, Dayna Kurtz; March 1, Jonathan Edwards; March 8, Roy Bookbinder. More info: wslr.org.

- Have news for Soundboard? Send your details to ticket@heraldtribune.com.

PLAYING THIS WEEK
(Shows are listed chronologically and alphabetically)

THURSDAY 1.16

Banjos, 11 a.m. every Thurs. (Snook Haven)
Dagmar, 11:30 a.m. (O’Leary’s)
Mike Sales, noon-3 p.m. every Thurs. (Blu Que)
Straight Up!, 1-5 p.m. (Flounders)
Bain Beakley, 3:30-5:30 p.m. every Thurs. (Blu Que)
Sly McLeod, 4:30 p.m. (LeBarge)
Ron Harrison, 5-8 p.m. every Thurs. (Snook Haven)
Mike Markaverich, 5-8 p.m. every Thurs. (Caraguilos)
Pete Messina, 5 p.m. (O’Leary’s)
Sam Domicolo, 6-8 p.m. every Thurs. (La Dolce Vita)
Dueling Pianos: Mark & Clark, 6-10 p.m. (Flounders)
Rock Lee, 6-11 p.m. every Thurs. (Marina Jack/lounge)
Marcia, 6-9 p.m. (The Celtic Ray)
Henry Monzello, 6 p.m. every Thurs. (Blue Lagoon)
Regis Moreira, 6-9 p.m. every Thurs. (Maximo)
Rye Road, 6-10 p.m. every Thurs. (Clancy’s)
Taylor & Taylor, 6 p.m. (Woody’s River Roo)
Joe Thayer, 6-10 p.m. every Thurs. (Main Street Trattoria)
Thirsty Thursdays with The Akers Duo, 6-9 p.m. (Beyond the Sea)
Bobby Vesey, 6-9 p.m. every Thurs. (Pub 32)
Pat Walsh, 6-9 p.m. every Thurs. (Pier 22)
Scott McFarlin, 6:30 p.m. every Thurs. (Mattison's Forty-One)
Acoustic Pete, 7-11 p.m. every Thurs. (SKOB)
Ben Hammond, 7 p.m. (Darwin’s on 4th)
Lauren Mitchell Band, 7 p.m. (Englewoods on Dearborn)
Not Tuna, 7 p.m. (Old Packinghouse)
Billy Rice & Jack Elka, 7 p.m. (Swordfish Grill)
Rum Junkies, 7 p.m. (Lock ’N Key)
Straight Up!, 7 p.m. (Cortez Clam Factory)
Swamp Donkie, 7-10 p.m. (The IceHouse Pub)
Scott Curts, 7:30 p.m. every Thurs. (Salute!)
Debbie Keeton, 7:30 p.m. every Thurs. (Haye Loft)
The Venturas, 7:30-11 p.m. every Thurs. (Mattison's City Grille)
Big Daddy Love, 8 p.m. (Ace’s; $5)
Cash Box Kings, 8-11 p.m. (Blue Rooster; $10)
Gals' Night Out feat. DJ Russ Deep, 8 p.m. every Thurs. (Libby's)
Suitcase Full of Blues, 8 p.m. (Ocean Blues)
Darrell Lawhorne, 8:30 p.m. every Thurs. (Crow's Nest)
Zombie University, 8:30 p.m. every Thurs. (Dean’s South of the Border)
DJ Flipmode, 9 p.m. every Thurs. (Bleachers)
Ladies Night, 9 p.m. every Thurs. (Froggy's)
The Cherry Bombs, 9:30 p.m. every Thurs. (Gator Club)
Brian Sandemoen, 9:30 p.m. every Thurs. (Tequila Cantina)
Cream Thursday, 10 p.m. every Thurs. (Ivory Lounge)
Democracy, 10 p.m. every Thurs. (5 O’Clock Club)
RJ Howson Band, 10 p.m. every Thurs. (Cabana Inn)
Ladies Night with DJ Marcus Molano, 10 p.m. every Thurs. (Findaddy's)
Ladies Night, 10 p.m. every Thurs. (Prana)

FRIDAY 1.17

Chris Brett, 11:30 a.m. every Fri. (Snook Haven)
Albert Noe, 11:30 a.m. (O’Leary’s)
Mike Sales, noon-3 p.m. every Fri. (Blu Que)
Sons of Beaches, 1-5 p.m. every Fri. (Flounders)
Swamp Donkie, 2-6 p.m. every Fri. (SKOB)
Joey Lavalle, 3-7 p.m. every Fri. (Marina Jack/patio)
Retro Show Live, 3-6 p.m. (Old School)
Bain Beakley, 3:30-5:30 p.m. every Fri. (Blu Que)
Duane Freeman, 4 p.m. (Woody’s River Roo)
Sly McLeod, 4:30 p.m. (LeBarge)
Endless Vibes, 5 p.m. (O’Leary’s)
Mike Markaverich, 5-8 p.m. every Fri. (Caraguilos)
The Flashbacks, 6 p.m. every Fri. (Blue Lagoon)
The Instigators, 6-8 p.m. (5 O’Clock Club)
Jimmy J, 6-9 p.m. every Fri. (LaStanza)
Rock Lee, 6-11 p.m. every Fri. (Marina Jack/lounge)
Jack Tamburin, 6-10 p.m. (Clancy’s)
Miles Bosworth, 6:30 p.m. (Stump Pass Grille)
Debbie Keeton, 6:30 p.m. every Fri. (Mattison's Forty-One)
Open Mic Friday Nights (hosted by James Cademan), 6:30-9:30 p.m. every Fri. (The Whiskey Barrel)
R.P.M., 6:30 p.m. (Bentley’s)
Eric Von, 6:30 p.m. (Cortez Kitchen)
Pat Walsh, 6:30-9:30 p.m. every Fri. (YachtSea Grille)
Swinging Bridge, 6:45-9:45 p.m. (Mango Bistro)
Big Night Out, 7-11 p.m. (TT's, The Tiki Bar, on Charlotte Harbor, 33 Tamiami Trail, Punta Gorda; 637-6770)
Big Z Band, 7-11 p.m. every Fri. (Marina Jack/patio)
Bird Tribe, 7-10 p.m. every Fri. (Eat Here Sarasota)
David Calhoun, 7-10 p.m. (Nav-A-Gator)
The Emma Tree, 7-10 p.m. every Fri. (Eat Here Siesta Key, 240 Avenida Madera)
Karen Greenley, 7-11 p.m. every Fri. (Sharky’s Seagrill)
Mike Imbasciani and His Bluez Rockerz, 7 p.m. (Englewoods on Dearborn)
Marty Moss, 7 p.m. (Blue Lagoon)
Grayson Rogers Band, 7-11 p.m. (Flounders)
Shotgun Justice, 7 p.m. (Woody’s River Roo)
Danny Sinoff Trio, 7-10 p.m. every Fri. (JD's Bistro)
Bryan Spainhower and Combo Vimana, 7 p.m. (Darwin’s on 4th)
Swamp Grass, 7 p.m. (Old Packinghouse)
Taylor & Larry, 7 p.m. (Swordfish Grill)
Ray Biscoglia and Glenn Stevenson Duo, 7:30-11 p.m. every Fri. (Haye Loft)
Sammy J, 7:30-10:30 p.m. every Fri. (Divino's)
Wally "Gator" Sirotich, 7:30 p.m. every Fri. (Eat Here Siesta Key, 240 Avenida Madera)
Time Trax, 7:30 p.m. (Mannatees)
Big Night Out, 8 p.m. (Sharky’s)
Boogiemen, 8 p.m. (Harpoon Harry’s)
The Cherry Bombs, 8 p.m. (Lock ’N Key)
The Crestliners, 8 p.m. (The Celtic Ray)
Ocean’s Eleven, 8 p.m. (Cortez Clam Factory)
Open Mic Jam, 8 p.m.-midnight every Fri. (White Horse Pub)
Lauren Mitchell Band, 8:30-11:30 p.m. (Blue Rooster; $5)
Delta Swamp Rats, 9 p.m. (Ocean Blues)
DJ Russ Deep, 9 p.m. every Fri. (Libby's)
Gemini, 9 p.m. (Polo Grill)
The Hip Abduction with The Hobies, 9 p.m. (Ace’s; $7/$10)
Hot Ice, 9 p.m. (Peggy’s Corral)
Mexican Nights, 9 p.m. every Fri. (Froggy's)
Sarasota's Got Talent, 9 p.m. every Fri. (Throb Nightclub)
Spazmatics, 9 p.m. (Old School)
Watching Wendy, 9 p.m. (Bentley’s)
Keven Aland and Friends, 10 p.m. every Fri. (Café L’Europe)
DJs Mike Anthony & Steve Rice, 10 p.m. every Fri. (Tango Upstairs)
Dr. Drive, 10 p.m. (Clancy’s)
Drop, 10 p.m. (Dcoy Ducks)
Kara Nally Band, 10 p.m. (5 O’Clock Club)

SATURDAY 1.18

BeThere Bros., noon (O'Leary's)
Acoustic Pete Blues Trio, 1-5 p.m. every Sat. (Gilligan's)
Frankie Steel Drums, 1-5 p.m. every Sat. (Blu Que)
Frank & Sam, 1-5 p.m. (Flounders)
Peacesetters, 1 p.m. (Snook Haven)
Brigid’s Cross, 2-5 p.m. (The Celtic Ray)
Endless Vibes, 2 p.m. (Woody’s River Roo)
Dana Lawrence & Friends, 2-6 p.m. every Sat. (SKOB)
Jim Morris, 2-5 p.m. (Nav-A-Gator)
Chris Otto, 4-8 p.m. every Sat. (Marina Jack/patio)
Dan Crawford, 4:30 p.m. (LeBarge)
Wally Rutan, 5-8 p.m. (Stump Pass Grille)
Elvis Tribute Dinner Show, 6-11 p.m. (Beyond the Sea)
Georgia & Mike, 6 p.m. (O’Leary’s)
Jimmy J, 6-9 p.m. every Sat. (LaStanza)
Rock Lee, 6-11 p.m. every Sat. (Marina Jack/lounge)
Doug Deming & The Jewel Tones, 6:30 p.m. (Cortez Kitchen)
The Florida Frets, 6:30 p.m. (Bentley’s)
Karen and the Big Bad Wolves, 6:30 p.m. (Swordfish Grill)
Debbie Keeton, 6:30 p.m. every Sat. (Mattison's Forty-One)
Intuit Jazz Band, 6:45-9:45 p.m. (Mango Bistro)
Kate Keys, 6:45 p.m. (Blue Lagoon)
Chuck Cobb, 7-10 p.m. (Linger Lodge)
DooWop Denny's Rockin' Oldies Show, 7-10 p.m. every Sat. (Saltwater Cafe)
Joey Lavalle & The Groove Hounds, 7-11 p.m. (Marina Jack/patio)
Lotus Fire, 7 p.m. (Darwin’s on 4th)
Mumbo Jumbo, 7 p.m. (Old Packinghouse)
Open Mic / House Concerts, 7-10 p.m. every Sat. (Local Bean)
Ricci D, 7 p.m. (Polo Grill)
Twinkle, 7-11 p.m. (Flounders)
Bobby Vesey & Michael Hickmott, 7-10 p.m. every Sat. (Pub 32)
Whiskey Blind, 7 p.m. (Woody’s River Roo)
The Wheedles, 7 p.m. (Mannatees)
Lotta Love Lounge, 7:30-11 p.m. every Sat. (Divino)
Mike Markaverich, 7:30-11 p.m. every Sat. (Haye Loft)
Sammy J and Wright the Saxman, 7:30-10:30 p.m. every Sat. (Meadows Village Pub, 5013 Ringwood Meadow, Sarasota)
TC & The Troublemakers, 7:30 p.m. every Sat. (Mattison's City Grille)
Boogiemen, 8 p.m. (Harpoon Harry’s)
Fred Eaglesmith, 8 p.m. (Ace’s; $20/$25)
Green Flash, 8 p.m. (Cortez Clam Factory)
Jack Jasper, 8 p.m. every Sat. (SKOB)
Mixed Tapes, 8-11 p.m. (The IceHouse Pub)
Randy Stephens Band, 8 p.m. (Lock ’N Key)
Tropical Ave, 8 p.m. (Sharky’s)
Darrell Lawhorne, 8:30 p.m. every Sat. (Crow's Nest)
Billy Seward Band feat. Greg Poulos, 8:30-11:30 p.m. (Blue Rooster; $5)
Boss Hawg, 9 p.m. (Clancy’s)
The Cherry Bombs, 9 p.m. (Old School)
DJ Rafferdy, 9 p.m. every Sat. (Cork's Cigar Bar)
Eartheart, 9 p.m.-midnight every Sat. (Cafe Amalfi)
Betty Fox Band, 9 p.m. (Ocean Blues)
Have Gun, Will Travel, 9 p.m. (The Celtic Ray)
Latin Nights, 9 p.m. every Sat. (Froggy's)
The Adhesions, 10 p.m. (5 O’Clock Club)
Come Back Alice, 10 p.m. (Dcoy Ducks)
DJ Kensi, 10 p.m. (Ivory Lounge)
DJ Rus Deep, 10 p.m. every Sat. (Tequila Cantina)

SUNDAY 1.19

Pete Messina, 11:30 a.m. (O’Leary’s)
Sunday Gospel Brunch feat. George Worthmore, 11:30 a.m.-2:30 p.m. (Blue Rooster)
Rumblestrip Trio feat. Frankie Lombardi, noon (Peggy’s Corral)
The Arch, 1 p.m. (Woody’s River Roo)
Ricci Degatano, 1 p.m. every Sun. (Tarpon Pointe Grill)
Frank & Sam, 1-5 p.m. (Flounders)
Georgia & Mike, 1-5 p.m. every Sun. (Blu Que)
Ober Rivers and His D.U.I.’s, 1-5 p.m. (Snook Haven)
Murphy’s Law, 2-5 p.m. (The Celtic Ray)
Sunny Jim, 2-5 p.m. (Nav-A-Gator)
Doug Deming & The Jewel Tones, 3-7 p.m. (Cortez Kitchen)
Jeff Hughes, 3-7 p.m. every Sun. (Lido Beachside Tiki Bar)
Lucky 7, 3 p.m. (Blue Lagoon)
Philip Leber, 4-7 p.m. (Linger Lodge)
Open Mic Jam, 4-8 p.m. every Sun. (Mamma Onesti’s)
Pina Colada, 4 p.m. (Bentley’s)
Dan Crawford, 4:30 p.m. (LeBarge)
Big Z Band, 5-9 p.m. every Sun. (Marina Jack/patio)
Evan Eastmoore, 5 p.m. (O’Leary’s)
Gumbo Boogie, 5 p.m. (Ace’s)
Don Huntsinger, 5 p.m. (Woody’s River Roo)
Stacy Knight & the Vagrants, 5-8 p.m. (Swordfish Grill)
Marcel Almanzor, 6-10 p.m. every Sun. (Blu Que)
Rock Lee, 6-11 p.m. every Sun. (Marina Jack/lounge)
Memories Dinner Show, 6 p.m. (Beyond the Sea)
Open Blues Jam, 6 p.m. every Sun. (Gilligan's)
Koko Ray, 6-10 p.m. (Flounders)
The Sunday Session (traditional Irish music, open to all musicians), 6-9 p.m. every Sun. (Pub 32)
The Trinidudes, 6 p.m. (Sharky’s)
Joe Thayer, 6:30 p.m. every Sun. (Mattison's Forty-One)
Local Band of the Week, 7-11 p.m. every Wed. (Mattison's City Grille)
Ocean Blues Sunday Jam, 7-11 p.m. every Sun. (Ocean Blues)
Chris Otto, 7-11 p.m. every Sun. (SKOB)
Mike Markaverich, 7:30-11 p.m. every Sun. (Haye Loft)
Open Mic Night, 8 p.m. every Sun. (The Celtic Ray)
Spark Notes, 8:30 p.m. every Sun. (Tequila Cantina)
Mexican Nights, 9 p.m. every Sun. (Froggy’s)
Thorson Moore & Friends, 10 p.m. (5 O’Clock Club)
The Sunday Originals, 10 p.m. every Sun. (5 O’Clock Club)

MONDAY 1.20

Mike Sales, noon-3 p.m. every Mon. (Blu Que)
Rick West, noon (O'Leary's)
Vince Solo, 1-5 p.m. every Mon. (Flounders)
Bain Beakley, 3:30-5:30 p.m. every Mon. (Blu Que)
Long Island Johnny, 5 p.m. (O’Leary’s)
Chris Otto, 5:30-9:30 p.m. every Mon. (Marina Jack/patio)
Marcel Almanzor, 6-10 p.m. every Mon. (Blu Que)
Jam Night with Gemini, 6-10 p.m. every Mon. (Flounders)
Hot Rod Johnson, 6 p.m. (Cortez Clam Factory)
Natural Vibes, 6-9 p.m. (Swordfish Grill)
Open Mic Monday, 6-9 p.m. every Mon. (Star Keeper Cafe)
Tropix, 6-10 p.m. every Mon. (Mattison's City Grille)
Joe Thayer, 6:30 p.m. every Mon. (Mattison's Forty-One)
RJ Howson & Friends, 7-10 p.m. every Mon. (Blue Rooster)
Open Mic with Rick Alvis, 7 p.m. every Mon. (Old Packinghouse)
Mark Quinn, 7 p.m. (Lock ’N Key)
Tony Tyler, 7-11 p.m. every Mon. (SKOB)
Eddie Tobin, 7:30 p.m. every Mon. (Haye Loft)
Muffin Men, 8-10 p.m. every Mon. (Cork's Cigar Bar)
Wally Gator, 8:30 p.m. every Mon. (Crow's Nest)
Al Fuller’s Blues Jam, 9 p.m. every Mon. (5 O'Clock Club)
Patio Daddies, 9 p.m. every Mon. (Swordfish Grill)
DJ Lalo, 9:30 p.m. every Mon. (Tequila Cantina)
Matt Gerhardt, 10 p.m. every Mon. (Gator Club)

TUESDAY 1.21

Chris Brett, 11:30 a.m. every Tues. (Snook Haven)
Evan Eastmoore, 11:30 a.m. (O’Leary’s)
Mike Sales, noon-3 p.m. every Tues. (Blu Que)
Kenny Rose, 1-5 p.m. every Tues. (Flounders)
Bain Beakley, 3:30-5:30 p.m. every Tues. (Blu Que)
Ted Stevens, 4:30 p.m. (LeBarge)
Frankie Catalina, 5 p.m. (O’Leary’s)
Patti & Hank, 5-8 p.m. every Tues. (Snook Haven)
Joey Lavalle, 5:30-9:30 p.m. every Tues. (Marina Jack/patio)
Rock Lee, 6-11 p.m. every Tues. (Marina Jack/lounge)
Messenger, 6-10 p.m. (Flounders)
Open Mic Night, 6-9 p.m. every Tues. (Hot Diggity Dog)
Ortygia Plugged In (open mic), 6-9 p.m. every Tues. (Ortygia, 1418 13th St. W., Bradenton)
R.P.M., 6-10 p.m. every Tues. (Gilligan's)
TC and the Troublemakers, 6-10 p.m. every Tues. (Clancy's)
Tommy D, 6-10 p.m. every Tues. (Blu Que)
Chris Otto & Siesta Key Lei, 6:30 p.m. (Darwin’s on 4th)
Danny Sinoff Trio, 6:30-9:30 p.m. every Tues. (JD's Bistro)
Joe Thayer, 6:30 p.m. every Tues. (Mattison's Forty-One)
Acoustic Pete & Friends, 7 p.m. (Old Packinghouse)
Rob Garcia, 7 p.m. (Lock ’N Key)
Kate Keys, 7-9 p.m. (Beyond the Sea)
Open Mic Jam with Ben Hammond, 7-11 p.m. every Tues. (SKOB)
Billy Seward Band, 7-10 p.m. (Blue Rooster)
Clam Jam, 7:30 p.m. every Tues. (Cortez Clam Factory)
Mark & Clark, 7:30 p.m. (Visani; dinner/show, $45; doors open at 5)
The New Digs, 7:30-11 p.m. every Tues. (Mattison's City Grille)
Eddie Tobin, 7:30 p.m. every Tues. (Haye Loft)
Open Mic Nite, 8 p.m. every Tues. (Growler’s Pub)
Torched, 8 p.m. every Tues. (Dean’s South of the Border)
Chameleon, 9 p.m. every Tues. (Gator Club)

WEDNESDAY 1.22

Mike Sales, noon-3 p.m. every Wed. (Blu Que)
Sea Breeze, noon (O'Leary's)
Joey & The Groove Hounds, 1-5 p.m. (Flounders)
Bain Beakley, 3:30-5:30 p.m. every Wed. (Blu Que)
BC Hathaway, 4:30 p.m. (LeBarge)
Larry Colby, 5-8 p.m. every Wed. (Snook Haven)
Dan Crawford, 5 p.m. (O'Leary's)
Larry Rich, 5-8 p.m. every Wed. (Martini Bistro)
Ari Blues, 6-10 p.m. (Flounders)
Chakulla & Me, 6-9 p.m. (Nav-A-Gator)
Jay Crawford, 6-9 p.m. every Wed. (Clancy’s)
Georgia & Mike, 6-10 p.m. every Wed. (Blu Que)
Michael Hirst, 6-9 p.m. every Wed. (Blue Lagoon)
Rock Lee, 6-11 p.m. every Wed. (Marina Jack/lounge)
David Moore, 6-10 p.m. every Wed. (Sharky’s on the Pier)
R.P.M., 6-10 p.m. every Wed. (Blasé Café)
Rod Stewart Tribute Dinner Show, 6 p.m. (Beyond the Sea)
Dwight Sullivan, 6-9 p.m. every Wed. (Pub 32)
Tanya & Matt, 6-9 p.m. (Swordfish Grill)
Taylor & Taylor, 6 p.m. every Wed. (Tarpon Pointe Grill)
Joe Thayer, 6-10 p.m. every Wed. (Main Street Trattoria)
The Venturas, 6-10 p.m. every Wed. (Marina Jack/patio)
Sarah Combs Duo, 6:30-9:30 p.m. every Wed. (Café L’Europe)
Katt Hefner & Friends, 6:30 p.m. (Darwin’s on 4th)
Kitt Moran, 6:30-9:30 p.m. every Wed. (JD's Bistro)
Open Mic Friday Nights (hosted by James Cademan), 6:30-9:30 p.m. every Wed. (The Whiskey Barrel)
Rob Satori, 6:30 p.m. every Wed. (Mattison's Forty-One)
Hwy 41 South, 7-10 p.m. (Blue Rooster)
Kettle of Fish, 7-11 p.m. every Wed. (SKOB)
Local Band of the Week, 7-11 p.m. every Wed. (Mattison's City Grille)
NexxLevel, 7 p.m. (Lock ’N Key)
Open Mic with Joe B., 7-10 p.m. every Wed. (Pastry Art)
Paul & Company, 7 p.m. (Cortez Clam Factory)
Mindy Simmons, 7 p.m. (Old Packinghouse)
Mike Tozier, 7 p.m. (Ocean Blues)
Michael Royal Solo Piano, 7:30-11 p.m. every Wed. (Haye Loft)
Blues Jam with RJ Howson Band, 8 p.m. every Wed. (Ace's)
Dakota Rose, 8 p.m. every Wed. (Bleachers)
Soapy Tuna, 8 p.m. every Wed. (Dean’s South of the Border)
Whiskey Jam, 8 p.m. (Old School)
DJ Ryan Madcow (reggae, R&B), 9 p.m. every Wed. (Froggy's)
Karma, 9:30 p.m. every Wed. (Gator Club)
Spark Notes, 9:30 p.m. every Wed. (Tequila Cantina)

Last modified: January 23, 2014
All rights reserved. This copyrighted material may not be published without permissions. Links are encouraged.
COMMENTS