COMMENTS

Soundboard news and live music calendar, Oct. 17-23

/

SPRIDE31c.jpg

GET YOUR PRIDE ON

We're created equal. And we can all equally have fun, like at Saturday's Sarasota Pride Fest in J.D. Hamel Park.

The annual event includes live music, a food truck rally, a full cash tiki bar, an October Bierstube, a vendor expo featuring more than 70 participants, a family zone sponsored by The Church of the Trinity, the Ringling College GSA Face Painters, clowns and a free pride photo booth.

Led by emcees Beneva Fruitville and Lindsay Carlton, here's the entertainment lineup:

Noon – Waking Giants
1:30 p.m. – Venice Theatre's "Hairspray" cast
2 p.m. – Opening ceremonies
2:30 p.m. – Karmic Tattoo
3:45 p.m. – Diversity, The Voices of Sarasota
4 p.m. – Jamie Gee and Crew with Elaine Bolton
5 p.m. – Summer Survivor

BTW, J.D. Hamel Park is at Gulfstream Avenue and Main Street in downtown Sarasota. There will be free parking in the Palm Avenue garage.

For more information, visit sarasotapride.org.

LIVE, IT'S MAIN STREET BRADENTON

Kim Betts & Gamble Creek Band headline this month's Main Street Live in downtown Bradenton. The free concert from 5 p.m. to midnight Thursday (Oct. 17) will be held on Old Main Street between Manatee and 3rd avenues west. The music ends at 10 p.m., but Old Main Street will remain closed to traffic until midnight.

CELEBRATING RIVERWALK

Speaking of Bradenton, the Lauren Mitchell Band will help the city celebrate the first anniversary of its hugely popular Riverwalk with a free concert Friday from 6 to 8:30 p.m. You can bring lawn chairs or blankets, and food and drinks will be available for purchase or you can bring your own picnic. Find out more at RealizeBradenton.com.

ERIC ANDERSEN TO PLAY IN SARASOTA

Folk legend Eric Andersen, whose songs have been covered by dozens of artists, from Judy Collins to Linda Ronstadt, will play a benefit for WSLR at 8 p.m. Friday (Oct. 19) at Fogartyville Community Media and Arts Center, 525 Kumquat Court, Sarasota. Tickets ($20 in advance, $25 at the door) are available at wslr.org.

Andersen came out of the Greenwich Village singer-songwriter scene in the early 1960s, with Bob Dylan, Phil Ochs, Tom Paxton and Dave Van Ronk.

- Have news for Soundboard? Send your details to ticket@heraldtribune.com.

PLAYING THIS WEEK
(Shows are listed chronologically and alphabetically)

THURSDAY 10.17

Banjos, 11 a.m. every Thurs. (Snook Haven)
Tim Velez, 11:30 a.m. (O’Leary’s)
Mumbo Jumbo, 1-5 p.m. (Flounders)
Karen Greenley, 5 p.m. every Thurs. (Anna Maria Island Beach Cafe)
Mike Markaverich, 5-8 p.m. every Thurs. (Caraguilos)
Willie BeThere, 5 p.m. (O’Leary’s)
Ricci Degatano, 6 p.m. (Tarpon Pointe Grill)
John Dewey, 6 p.m. (Beachhouse Restaurant)
Sam Domicolo, 6-8 p.m. every Thurs. (La Dolce Vita)
Gotta Luv It, 6-10 p.m. (Flounders)
Rock Lee, 6-11 p.m. every Thurs. (Marina Jack/lounge)
Marcia, 6-9 p.m. (The Celtic Ray)
Henry Monzello, 6-9 p.m. (Blue Lagoon)
David Moore, 6-10 p.m. every Thurs. (Sharky’s on the Pier)
Regis Moreira, 6-9 p.m. every Thurs. (Maximo)
R.P.M., 6-10 p.m. every Thurs. (Gilligan's)
Rye Road, 6-10 p.m. every Thurs. (Clancy’s)
Mike Sales, 6-10 p.m. every Thurs. (Blu Que)
Taylor & Taylor, 6 p.m. (Woody’s River Roo)
Joe Thayer, 6-10 p.m. every Thurs. (Main Street Trattoria)
Pat Walsh, 6-9 p.m. every Thurs. (Pier 22)
Dean Johanesen, 6:30-9:30 p.m. (Darwin’s on 4th)
Acoustic Pete, 7-11 p.m. every Thurs. (SKOB)
Saint Credible, 7 p.m. (Lock 'N Key)
Billy Seward Blues Band, 7 p.m. (Englewoods on Dearborn)
Straight Up!, 7 p.m. (Cortez Clam Factory)
Trapezoid, 7 p.m. (Old Packinghouse)
Twinkle, 7-10 p.m. every Thurs. (Dr. Feel Goodz)
The Usual Suspects, 7 p.m. (5 O’Clock Club)
Bobby Vesey's Irish Drum Night, 7-10 p.m. every Thurs. (Pub 32)
Scott Curts, 7:30 p.m. every Thurs. (Salute!)
Debbie Keeton, 7:30 p.m. every Thurs. (Haye Loft)
Gals' Night Out feat. DJ Russ Deep, 8 p.m. every Thurs. (Libby's)
Suitcase Full of Blues, 8-11 p.m. (Blue Rooster)
Bodie Valdez, 8 p.m. (Ocean Blues)
Derrick Allen Band, 8:30 p.m. (Beach Club)
Backlash, 8:30 p.m. every Thurs. (Dean’s South of the Border)
Darrell Lawhorne, 8:30 p.m. every Thurs. (Crow's Nest)
Zombie University, 8:30 p.m. every Thurs. (Dean’s South of the Border)
DJ Flipmode, 9 p.m. every Thurs. (Bleachers)
Ladies Night, 9 p.m. every Thurs. (Froggy's)
The Cherry Bombs, 9:30 p.m. every Thurs. (Gator Club)
Ladies Night with Ansidis and DJ O.D., 9:30 p.m. every Thurs. (Tavern on Main)
Brian Sandemoen, 9:30 p.m. every Thurs. (Tequila Cantina)
Comedy Night, 10 p.m. (The Celtic Ray)
Democracy, 10 p.m. every Thurs. (5 O’Clock Club)
DJ Daze, 10 p.m. every Thurs. (Daiquiri Deck Siesta Key)
RJ Howson Band, 10 p.m. every Thurs. (Cabana Inn)
Ladies Night with DJ Marcus Molano, 10 p.m. every Thurs. (Findaddy's)
Ladies Night, 10 p.m. every Thurs. (Prana)

FRIDAY 10.18

Albert Noe, 11:30 a.m. (O’Leary’s)
Chris Brett, 11:30 a.m. every Fri. (Snook Haven)
Sons of Beaches, 1-5 p.m. every Fri. (Flounders)
Swamp Donkie, 2-6 p.m. every Fri. (SKOB)
Joey Lavalle, 3-7 p.m. every Fri. (Marina Jack/patio)
Gary Coco, 4 p.m. (Woody’s River Roo)
Endless Vibes, 5 p.m. (O’Leary’s)
Mike Markaverich, 5-8 p.m. every Fri. (Caraguilos)
Tim Velez, 5-8 p.m. (Snook Haven)
Kokomo Chris, 5:30-8:30 p.m. every Fri. (Howards Restaurant on the Water)
Russ Adams, 6-10 p.m. (Clancy's)
Cellfish, 6 p.m. (Tarpon Pointe Grill)
The Flashbacks, 6-9 p.m. (Blue Lagoon)
Jimmy J, 6-9 p.m. every Fri. (LaStanza)
Rock Lee, 6-11 p.m. every Fri. (Marina Jack/lounge)
Melanie Massell with the Dan Dembiki Trio, 6 p.m. (Ocean Blues)
Mumbo Jumbo, 6-8 p.m. (5 O’Clock Club)
Mark Skey & Karen Klarich, 6-9 p.m. (Swordfish Grill)
Emily Ann Thompson, 6 p.m. (The Celtic Ray)
Lee James, 6:30 p.m. (Bentley’s)
Kettle of Fish, 6:30 p.m. (Cortez Kitchen)
Moments 2 Remember starring Ruthann & Gene Goudy, 6:30-9:30 p.m. (Beyond the Sea)
Open Mic Friday Nights (hosted by James Cademan), 6:30-9:30 p.m. every Fri. (The Whiskey Barrel)
Wally Rutan, 6:30 p.m. (Stump Pass Grille)
Pat Walsh, 6:30-9:30 p.m. every Fri. (YachtSea Grille)
Swinging Bridge, 6:45-9:45 p.m. (Mango Bistro)
Ardens Rule, 7-11 p.m. (Joe Cracker)
Bandana, 7 p.m. (Englewoods on Dearborn)
Big Z Band, 7-11 p.m. every Fri. (Marina Jack/patio)
Bird Tribe, 7-10 p.m. every Fri. (Eat Here Sarasota)
Bud Buckley, 7-10 p.m. every Fri. (Back Eddy Bistro)
The Emma Tree, 7-10 p.m. every Fri. (Eat Here Siesta Key, 240 Avenida Madera)
Karen Greenley, 7-11 p.m. every Fri. (Sharky’s Seagrill)
The Juice, 7-11 p.m. (Flounders)
Nick and Ari, 7-10 p.m. (Darwin’s on 4th)
Not Tuna, 7 p.m. (Old Packinghouse)
Shotgun Justice, 7 p.m. (Woody’s River Roo)
Danny Sinoff Trio, 7-10 p.m. every Fri. (JD's Bistro)
Ray Biscoglia and Glenn Stevenson Duo, 7:30-11 p.m. every Fri. (Haye Loft)
Michael Miller, 7:30 p.m. (5 O’Clock Club)
Sammy J, 7:30-10:30 p.m. every Fri. (Divino's)
Wally "Gator" Sirotich, 7:30 p.m. every Fri. (Eat Here Siesta Key, 240 Avenida Madera)
The Usual Suspects, 7:30 p.m. (Mannatees)
Big Night Out, 8 p.m. (Sharky’s on the Pier)
Collaboration, 8 p.m. (Cortez Clam Factory)
Open Mic Jam, 8 p.m.-midnight every Fri. (White Horse Pub)
Zombie University, 8 p.m. (Lock 'N Key)
The Cherry Bombs, 8:30 p.m. (Beach Club)
RJ Harman & Company, 8:30-11:30 p.m. (Blue Rooster; $5)
Boogiemen, 9 p.m. (Harpoon Harry's)
Scott Curts, 9 p.m. (World of Beer)
DJ Russ Deep, 9 p.m. every Fri. (Libby's)
Kid Royal, 9 p.m. (Ocean Blues)
Mexican Nights, 9 p.m. every Fri. (Froggy's)
Sarasota's Got Talent, 9 p.m. every Fri. (Throb Nightclub)
Shayne’s Gang, 9 p.m. (Hoosier Bar)
soulRcoaster, 9 p.m. (Polo Grill)
Joel Tatangelo Band, 9 p.m. (Ace's)
DJs Mike Anthony & Steve Rice, 10 p.m. every Fri. (Tango Upstairs)
DJ Daze, 10 p.m. every Fri. (Daiquiri Deck St. Armands)
Katalyst, 10 p.m. (Clancy's)
Kiko, 10 p.m. (Ivory Lounge)
Kara Nally Band, 10 p.m. (Cabana Inn)
Pitbull Toddler, 10 p.m. (Dcoy Ducks)
T Bone’s All-Stars, 10 p.m. (5 O’Clock Club)
DJ Gravity, 11 p.m. every Fri. (Beach Club)

SATURDAY 10.19

BeThere Bros., noon (O'Leary's)
Acoustic Pete Blues Trio, 1-5 p.m. every Sat. (Gilligan's)
George Dunham, 1-5 p.m. (Snook Haven)
Phil & The Specters, 1-5 p.m. (Flounders)
Caribbean Cowboy, 2 p.m. (Woody’s River Roo)
Noel Harris, 2 p.m. (Tarpon Pointe Grill)
Dana Lawrence & Friends, 2-6 p.m. every Sat. (SKOB)
RJ Howson Band, 4 p.m. (Beach Club)
Chris Otto, 4-8 p.m. every Sat. (Marina Jack/patio)
Wild Root, 4-8 p.m. (Dcoy Ducks)
Tommy D, 5-8 p.m. (Stump Pass Grille)
Bob Comeau, 5:30-8:30 p.m. every Sat. (Howards Restaurant on the Water)
Sly McLeod, 5:30-8 p.m. (LeBarge)
Boss Hawg, 6 p.m. (Tarpon Pointe Grill)
Crossfire, 6-10 p.m. (Stragglers)
Jimmy J, 6-9 p.m. every Sat. (LaStanza)
Rock Lee, 6-11 p.m. every Sat. (Marina Jack/lounge)
Beach Drifters, 6:30 p.m. (Bentley’s)
Doug Deming & The Jewel Tones, 6:30 p.m. (Cortez Kitchen)
Robert Garcia, 6:30 p.m. (Pop’s Sunset Grill)
Gerardo Capdevila, 6:45-9:45 p.m. (Mango Bistro)
Big Band Dinner Jazz with Ocean's Eleven, 7-9 p.m. every Sat. (Ocean Blues)
Bud Buckley, 7-10 p.m. every Sat. (Back Eddy Bistro)
Gumbo Boogie, 7 p.m. (Woody’s River Roo)
Joey Lavalle & The Groove Hounds, 7-11 p.m. (Marina Jack/patio)
Phil Lieber, 7-10 p.m. (Linger Lodge)
Mumbo Jumbo, 7 p.m. (Old Packinghouse)
Nuna, 7-10 p.m. (Darwin’s on 4th)
Open Mic / House Concerts, 7-10 p.m. every Sat. (Local Bean)
Steve Sipes, 7 p.m. (Polo Grill)
YesterDayze, 7-11 p.m. (Flounders)
Lotta Love Lounge, 7:30-11 p.m. every Sat. (Divino)
Mike Markaverich, 7:30-11 p.m. every Sat. (Haye Loft)
Sammy J and Wright the Saxman, 7:30-10:30 p.m. every Sat. (Meadows Village Pub, 5013 Ringwood Meadow, Sarasota)
Jack Tamburin, 7:30 p.m. (Mannatees)
Democracy, 8 p.m. (Sharky’s on the Pier)
Gas House Gorillas, 8 p.m. (Lock 'N Key)
Jack Jasper, 8 p.m. every Sat. (SKOB)
Twinkle, 8-10:30 p.m. every Sat. (Eat Here Sarasota)
Unkel Red, 8 p.m. (Cortez Clam Factory)
Passerine, 8:30-11:30 p.m. (Blue Rooster)
Wally Gator, 8:30 p.m. every Sat. (Crow's Nest)
Steve Arvey & The Saxtelles, 9 p.m. (Ace's; $5)
Boogiemen, 9 p.m. (Harpoon Harry's)
DJ Rafferdy, 9 p.m. every Sat. (Cork's Cigar Bar)
Eartheart, 9 p.m.-midnight every Sat. (Cafe Amalfi)
Matthew Huff, 9 p.m. (World of Beer)
Mike Imbasciani & His BluezRockerz, 9 p.m. (Ocean Blues)
Latin Nights, 9 p.m. every Sat. (Froggy's)
Koko Ray & The Soul Providers, 9 p.m. (Hoosier Bar)
The Wallies, Lushbudget, We Are the Dinosaurs, 9 p.m. (Growler's Pub; 21+)
Watching Wendy, 9 p.m. (Clancy's)
DJ Ginger Knights, 9:30 p.m. (Rendezvous Lounge)
DJ Rus Deep, 10 p.m. every Sat. (Tequila Cantina)
DJ Scotty B, 10 p.m. every Sat. (Daiquiri Deck St. Armands)
Katalyst, 10 p.m. (Cabana Inn)
Robert Remy, DJ Daze, 10 p.m. every Sat. (Daiquiri Deck Siesta Key)
Special K, 10 p.m. (Ivory Lounge)

SUNDAY 10.20

Pete Messina, 11:30 a.m. (O’Leary’s)
Ricci Degatano, 1 p.m. every Sun. (Tarpon Pointe Grill)
Gary & Keri, 1-5 p.m. (Flounders)
Shark Jumpers, 1-5 p.m. (Snook Haven)
soulRcoaster, 1 p.m. (Woody’s River Roo)
The Crashers (a benefit for Carlton Flonnoy), 2-6 p.m. (Cabana Inn; $10)
Mike Miller, 2-5 p.m. (Nav-A-Gator)
Jeff Hughes, 3-7 p.m. every Sun. (Lido Beachside Tiki Bar)
Rick Quimby, 3-6 p.m. every Sun. (Banana Cabana)
Tropix, 3-7 p.m. (Cortez Kitchen)
Gumbo Boogie, 4 p.m. (Swordfish Grill)
Mumbo Jumbo, 4-8 p.m. (Stragglers)
Big Z Band, 5-9 p.m. every Sun. (Marina Jack/patio)
Evan Eastmoore, 5 p.m. (O’Leary’s)
Don Huntsinger, 5 p.m. (Woody’s River Roo)
Jennifer Leigh and the New Digs, 5-9 p.m. every Sun. (Blu Que)
Bobby Remp, 5 p.m. every Sun. (Anna Maria Island Beach Cafe)
Ted Stevens, 5-9 p.m. (Ace's)
Karyn & The Uprights, 6-10 p.m. (Flounders)
Kool Breeze, 6 p.m. (Sharky’s on the Pier)
Rock Lee, 6-11 p.m. every Sun. (Marina Jack/lounge)
Open Blues Jam, 6 p.m. every Sun. (Gilligan's)
The Sunday Session (traditional Irish music, open to all musicians), 6-9 p.m. every Sun. (Pub 32)
Lauren Mitchell & Professor Mike, 6:30-9:30 p.m. (Blue Rooster)
Ocean Blues Sunday Jam, 7-11 p.m. every Sun. (Ocean Blues)
Chris Otto, 7-11 p.m. every Sun. (SKOB)
Mike Markaverich, 7:30-11 p.m. every Sun. (Haye Loft)
Ari and the Alibis, 8 p.m. (Cabana Inn)
Democracy, 8 p.m. (Beach Club)
Open Jam Session, 8 p.m. every Sun. (Tavern on Main)
Open Mic Night, 8 p.m. every Sun. (The Celtic Ray)
Spark Notes, 8:30 p.m. every Sun. (Tequila Cantina)
Mexican Nights, 9 p.m. every Sun. (Froggy’s)
VJ KiddLeow, 10:30 p.m. every Sun. (Beach Club)

MONDAY 10.21

Sandi Grecco, noon (O'Leary's)
Mike Sales, noon-3 p.m. every Tues. (Blu Que)
Black Velvet, 1-5 p.m. every Mon. (Flounders)
Karen Greenley, 5 p.m. every Mon. (Anna Maria Island Beach Cafe)
Long Island Johnny, 5 p.m. (O’Leary’s)
Howlin’ Bob, 5:30-8 p.m. (LeBarge)
Chris Otto, 5:30-9:30 p.m. every Mon. (Marina Jack/patio)
Jam Night, 6-10 p.m. every Mon. (Flounders)
JEN, 6 p.m. (Cortez Clam Factory)
Open Mic Monday, 6-9 p.m. every Mon. (Star Keeper Cafe)
Open Mic with Noel, 6-10 p.m. every Mon. (Blu Que)
Frankie Lombardi, 7 p.m. (Lock 'N Key)
Open Mic with Rick Alvis, 7 p.m. every Mon. (Old Packinghouse)
Tony Tyler, 7-11 p.m. every Mon. (SKOB)
Eddie Tobin, 7:30 p.m. every Mon. (Haye Loft)
Melanie Massell Music, 8-11 p.m. every Mon., except May 27 (Bridge Tender Inn)
Monday Night Jazz Jam, 8 p.m. every Mon. (Ocean Blues)
Muffin Men, 8-10 p.m. every Mon. (Cork's Cigar Bar)
Wally Gator, 8:30 p.m. every Mon. (Crow's Nest)
Al Fuller’s Blues Jam, 9 p.m. every Mon. (5 O'Clock Club)
Patio Daddies, 9 p.m. every Mon. (Swordfish Grill)
DJ Lalo, 9:30 p.m. every Mon. (Tequila Cantina)
Matt Gerhardt, 10 p.m. every Mon. (Gator Club)
VJ KiddLeow, 10 p.m. (Beach Club)

TUESDAY 10.22

Chris Brett, 11:30 a.m. every Tues. (Snook Haven)
Evan Eastmoore, 11:30 a.m. (O’Leary’s)
Mike Sales, noon-3 p.m. every Tues. (Blu Que)
Kenny Rose, 1-5 p.m. every Tues. (Flounders)
James Blain, 4 p.m. every Tues. (Daiquiri Deck St. Armands)
Patty Highland, 5-8 p.m. every Tues. (Snook Haven)
Tanya McCormick, 5 p.m. every Tues. (Anna Maria Island Beach Cafe)
Georgia & Mike, 5 p.m. (O’Leary’s)
Nick Kraster, 5:30-7:30 p.m. (Darwin’s on 4th)
Joey Lavalle, 5:30-9:30 p.m. every Tues. (Marina Jack/patio)
Henry Lawrence, 6-10 p.m. (Flounders)
Rock Lee, 6-11 p.m. every Tues. (Marina Jack/lounge)
Open Mic (hosted by Rick Quimby), 6-9 p.m. every Tues. (Ortygia, 1418 13th St. W., Bradenton)
R.P.M., 6-10 p.m. every Tues. (Gilligan's)
Will Scott, 6 p.m. (Tarpon Pointe Grill)
TC and the Troublemakers, 6-10 p.m. every Tues. (Clancy's)
Danny Sinoff Trio, 6:30-9:30 p.m. every Tues. (JD's Bistro)
Al Donadi, 7 p.m. (Old Packinghouse)
Open Mic Jam with Ben Hammond, 7-11 p.m. every Tues. (SKOB)
Wally Rutan, 7 p.m. (Lock 'N Key)
Dwight Icenhower (Elvis tribute artist), 7:30 p.m. (Visani; complete dinner package, $40; doors open at 5 p.m.)
Sarasota Jazz Project, 7:30-9:30 p.m. (Blue Rooster)
Eddie Tobin, 7:30 p.m. every Tues. (Haye Loft)
Clam Jam, 8 p.m. every Tues. (Cortez Clam Factory)
Open Mic Nite, 8 p.m. every Tues. (Growler’s Pub)
Open Mic with Kara Nally, 8 p.m. every Tues. (Cabana Inn)
Torched, 8 p.m. every Tues. (Dean’s South of the Border)
Comedy Night, 8:30 p.m. every Tues. (Swordfish Grill)
Chameleon, 9 p.m. every Tues. (Gator Club)
DJ KiddLeow, 10 p.m. every Tues. (Beach Club)
Thorson Moore, 10 p.m. (5 O’Clock Club)

WEDNESDAY 10.23

Dulcimers, noon every Wed. (Snook Haven)
Sea Breeze, noon (O'Leary's)
Mike Sales, noon-3 p.m. every Wed. (Blu Que)
Duane & Robin, 1-5 p.m. (Flounders)
Larry Colby, 5-8 p.m. every Wed. (Snook Haven)
Dan Crawford, 5 p.m. (O'Leary's)
Larry Rich, 5-8 p.m. every Wed. (Martini Bistro)
Nick Kraster, 5:30-7:30 p.m. (Darwin’s on 4th)
Ted Stevens, 5:30-8 p.m. (LeBarge)
Cellfish, 6 p.m. (Cortez Clam Factory)
EZ Street, 6 p.m. (Woody’s River Roo)
Michael Hirst, 6-9 p.m. (Blue Lagoon)
Indigo Bob Sunset Band, 6-10 p.m. (Flounders)
Rock Lee, 6-11 p.m. every Wed. (Marina Jack/lounge)
Billy Lyon, 6-8 p.m. every Wed. (Tavern on Main)
David Moore, 6-10 p.m. every Wed. (Sharky’s on the Pier)
R.P.M., 6-10 p.m. every Wed. (Blasé Café)
Taylor & Taylor, 6 p.m. every Wed. (Tarpon Pointe Grill)
Joe Thayer, 6-10 p.m. every Wed. (Main Street Trattoria)
The Venturas, 6-10 p.m. every Wed. (Marina Jack/patio)
Sarah Combs Duo, 6:30-9:30 p.m. every Wed. (Café L’Europe, 431 St. Armands Circle, Sarasota)
Christopher Dean Band, 7:30-10:30 p.m. (Blue Rooster)
Kitt Moran, 6:30-9:30 p.m. every Wed. (JD's Bistro)
The Goldtones, 7 p.m. (Beyond the Sea; $8)
Kettle of Fish, 7-11 p.m. every Wed. (SKOB)
NexxLevel, 7 p.m. (Lock 'N Key)
sTone Fish, 7 p.m. (Old Packinghouse)
Sunset Blues Revue Band, 7 p.m. (Englewoods on Dearborn)
Open Mic with Joe B., 7-10 p.m. every Wed. (Pastry Art)
Michael Royal Solo Piano, 7:30-11 p.m. every Wed. (Haye Loft)
Blues Jam with RJ Howson Band, 8 p.m. every Wed. (Ace's)
Dakota Rose, 8 p.m. every Wed. (Bleachers)
Kara Nally and Howlin’ Bob’s Open Jam, 8-11 p.m. every Wed. (British Open Pub)
Soapy Tuna, 8 p.m. every Wed. (Dean’s South of the Border)
George Worthmore, 8 p.m. (Ocean Blues)
Wally Gator, 8:30-11:30 p.m. every Wed. (Crow's Nest)
DJ Ryan Madcow (reggae, R&B), 9 p.m. every Wed. (Froggy's)
Karma, 9:30 p.m. every Wed. (Gator Club)
Spark Notes, 9:30 p.m. every Wed. (Tequila Cantina)
Come Back Alice, 10 p.m. every Wed. (5 O'Clock Club)
DJ Kaiser, 10 p.m. every Wed. (Daiquiri Deck Siesta Key)
DJ KiddLeow, 10 p.m. every Wed. (Beach Club)

Last modified: October 21, 2013
All rights reserved. This copyrighted material may not be published without permissions. Links are encouraged.
COMMENTS