COMMENTS

Soundboard news and live music calendar, Oct. 3-9

/
BluesFestSteveArvey

Steve Arvey. (Courtesy photo)

A FLAVORFUL FOGARTYVILLE WEEKEND

He's a little bit Mississippi Delta funk, and the other is a fingerstyle guitarist extraordinaire.

Fogartyville Community Media and Arts Center in Sarasota will be filled with the music of Steve Arvey & the Delta Swamp Rats and Richard Gilewitz this weekend.

Arvey is celebrating the release of his new "Live at the Palladium" disc at 8 p.m. Friday (Oct. 4). The veteran Chicago bluesy guitarist will play Juke Joint sounds of the 1940-50s-era Mississippi Delta. Alongside him are Tony Smith (harmonica) and Aaron Fowler (drums).

Tickets are $10 and include a copy of the CD. For reservations, call 894-6469.

Gilewitz, meanwhile, is playing a benefit for WSLR 96.5 at 8 p.m. Saturday (Oct. 5). The acoustic performer and composer is renowned for his mastery of the 6- and 12-string guitar.

Tickets are $12 in advance, $15 at the door, and are available at wslr.org.

THE RETURN OF 'JAZZ AT TWO'

Betty Comora's Happy Jazz Band kicks off the Jazz Club of Sarasota's 2013-2014 "Jazz at Two" concert series on Friday from 2-4 p.m. at Unitarian Universalist Church of Sarasota, 3975 Fruitville Road. Tickets are $7 for Jazz Club members and $12 for nonmembers.

Now in its 12th year, the "Jazz at Two" series has lined up acts for the rest of October: the Ken Loomer Band (Oct. 11) and the Haferhouse Jazz Quartet (Oct. 18).

The series runs through April.

For more information, call 366-1552 or visit jazzclubsarasota.org.

HE'S GOT THE VOICE

CeeLo Green liked gospel-influenced singer R. Anthony so much, he hit his button on "The Voice" Tuesday night and selected the 33-year-old Tampa resident for his team.

Anthony's version of The Script's "Hall of Fame" also impressed judge Christina Aguilera, but ultimately Green waited till the end to make his pick during the fourth round of blind auditions for the NBC series.

Stay tuned.

Check out Anthony at ranthonymusic.com. His schedule of upcoming shows includes a Nov. 16 appearance at the Port Charlotte Family Fall Music Fest at Edgewater United Methodist Church.

- Have news for Soundboard? Send your details to ticket@heraldtribune.com.

PLAYING THIS WEEK
(Shows are listed chronologically and alphabetically)

THURSDAY 10.3

Georgia & Mike, 11:30 a.m. (O’Leary’s)
Beach Drifters, 1-5 p.m. (Flounders)
Straight Up!, 1-5 p.m. (Flounders)
Karen Greenley, 5 p.m. every Thurs. (Anna Maria Island Beach Cafe)
Mike Markaverich, 5-8 p.m. every Thurs. (Caraguilos)
Willie BeThere, 5 p.m. (O’Leary’s)
Ricci Degatano, 6 p.m. (Tarpon Pointe Grill)
John Dewey, 6 p.m. (Beachhouse Restaurant)
Sam Domicolo, 6-8 p.m. every Thurs. (La Dolce Vita)
FUSE, 6-10 p.m. (Flounders)
Rock Lee, 6-11 p.m. every Thurs. (Marina Jack/lounge)
David Moore, 6-10 p.m. every Thurs. (Sharky’s on the Pier)
Regis Moreira, 6-9 p.m. every Thurs. (Maximo)
Rock’in Jake, 6 p.m. (Gatorz)
Rockit, 6-9 p.m. (Blue Lagoon)
R.P.M., 6-10 p.m. every Thurs. (Gilligan's)
Rye Road, 6-10 p.m. every Thurs. (Clancy’s)
Mike Sales, 6-10 p.m. every Thurs. (Blu Que)
Taylor & Taylor, 6 p.m. (Woody’s River Roo)
Joe Thayer, 6-10 p.m. every Thurs. (Main Street Trattoria)
Pat Walsh, 6-9 p.m. every Thurs. (Pier 22)
Lisa Ridings & Vertigo, 6:30 p.m. (Wave Grill at Ramada Venice Resort Hotel, 425 U.S. 41 Bypass N.)
Acoustic Pete, 7-11 p.m. every Thurs. (SKOB)
The Joneses, 7 p.m. (Old Packinghouse)
“Thursday Blues Under the Stars” feat. Burrell Skyla Band, 7 p.m. (Englewoods on Dearborn)
Twinkle, 7-10 p.m. every Thurs. (Dr. Feel Goodz)
Bodie Valdez & Brian Byrd, 7 p.m. (Cortez Clam Factory)
Bobby Vesey's Irish Drum Night, 7-10 p.m. every Thurs. (Pub 32)
Scott Curts, 7:30 p.m. every Thurs. (Salute!)
Debbie Keeton, 7:30 p.m. every Thurs. (Haye Loft)
Gals' Night Out feat. DJ Russ Deep, 8 p.m. every Thurs. (Libby's)
RJ Harmon & Company, 8-11 p.m. (Blue Rooster)
Thorson Moore, 8 p.m. (Ocean Blues)
Backlash, 8:30 p.m. every Thurs. (Dean’s South of the Border)
Kim Betts & Gamble Creek Band, 8:30 p.m. (Beach Club)
Darrell Lawhorne, 8:30 p.m. every Thurs. (Crow's Nest)
Zombie University, 8:30 p.m. every Thurs. (Dean’s South of the Border)
DJ Flipmode, 9 p.m. every Thurs. (Bleachers)
Ladies Night, 9 p.m. every Thurs. (Froggy's)
The Cherry Bombs, 9:30 p.m. every Thurs. (Gator Club)
Ladies Night with Ansidis and DJ O.D., 9:30 p.m. every Thurs. (Tavern on Main)
Brian Sandemoen, 9:30 p.m. every Thurs. (Tequila Cantina)
Democracy, 10 p.m. every Thurs. (5 O’Clock Club)
DJ Daze, 10 p.m. every Thurs. (Daiquiri Deck Siesta Key)
RJ Howson Band, 10 p.m. every Thurs. (Cabana Inn)
Ladies Night with DJ Marcus Molano, 10 p.m. every Thurs. (Findaddy's)
Ladies Night, 10 p.m. every Thurs. (Prana)

FRIDAY 10.4

Albert Noe, 11:30 a.m. (O’Leary’s)
Sons of Beaches, 1-5 p.m. every Fri. (Flounders)
Swamp Donkie, 2-6 p.m. every Fri. (SKOB)
Joey Lavalle, 3-7 p.m. every Fri. (Marina Jack/patio)
Don Huntsinger, 4 p.m. (Woody’s River Roo)
Endless Vibes, 5 p.m. (O’Leary’s)
Mike Markaverich, 5-8 p.m. every Fri. (Caraguilos)
Kokomo Chris, 5:30-8:30 p.m. every Fri. (Howards Restaurant on the Water)
Tim Sukits, 5:30-8 p.m. (Blue Rooster)
Dan Crawford, 6-8:30 p.m. (LeBarge)
The Flashbacks, 6-9 p.m. (Blue Lagoon)
The Groove, 6 p.m. (Tarpon Pointe Grill)
Hired Gunz, 6 p.m. (Gatorz)
Jimmy J, 6-9 p.m. every Fri. (LaStanza)
Kettle of Fish, 6-10 p.m. (Clancy’s)
Rock Lee, 6-11 p.m. every Fri. (Marina Jack/lounge)
Shotgun Justice, 6-10 p.m. (Flounders)
Bodie Valdez, 6 p.m. (Ocean Blues)
Baby Boomer Show feat. Kim Jenkins, 6:30-9:30 p.m. (Beyond the Sea)
BackStreet, 6:30-9:30 p.m. (Swordfish Grill)
Eddie C Band, 6:30 p.m. (Pop's Sunset Grill)
Lee James, 6:30 p.m. (Bentley's)
Natural Vibes, 6:30-10:30 p.m. (Cortez Kitchen)
Kenny Rose, 6:30-9:30 p.m. (Stump Pass Grille)
Pat Walsh, 6:30-9:30 p.m. every Fri. (YachtSea Grille)
Nuna, 6:45-9:45 p.m. (Mango Bistro)
Big Z Band, 7-11 p.m. every Fri. (Marina Jack/patio)
Bird Tribe, 7-10 p.m. every Fri. (Eat Here Sarasota)
Bud Buckley, 7-10 p.m. every Fri. (Back Eddy Bistro)
Paul Duffy, 7 p.m. (The Celtic Ray)
The Emma Tree, 7-10 p.m. every Fri. (Eat Here Siesta Key, 240 Avenida Madera)
Florida Mountain Boys, 7 p.m. (Old Packinghouse)
Karen Greenley, 7-11 p.m. every Fri. (Sharky’s Seagrill)
Missing Links, 7 p.m. (Woody’s River Roo)
Lauren Mitchell Band, 7 p.m. (Englewoods on Dearborn)
Moon Child, 7-11 p.m. (Joe Cracker)
Danny Sinoff Trio, 7-10 p.m. every Fri. (JD's Bistro)
soulRcoaster, 7 p.m. (Mannatees)
Ray Biscoglia and Glenn Stevenson Duo, 7:30-11 p.m. every Fri. (Haye Loft)
Sammy J, 7:30-10:30 p.m. every Fri. (Divino's)
Wally "Gator" Sirotich, 7:30 p.m. every Fri. (Eat Here Siesta Key, 240 Avenida Madera)
Cellfish, 8 p.m. (Cortez Clam Factory)
Impulse, 8 p.m. (Sharky’s on the Pier)
Open Mic Jam, 8 p.m.-midnight every Fri. (White Horse Pub)
Jimmy Bones, 8:30 p.m. (Crow's Nest)
Rising Tide, 8:30 p.m. (Beach Club)
Ted Stevens & The Doo-Shots, 8:30-11:30 p.m. (Blue Rooster)
Bad Influence, 9 p.m. (Hoosier Bar)
Big Daddy Love, 9 p.m. (Ace's; $5)
Boogiemen, 9 p.m. (Harpoon Harry's)
Jonathan Cortez, 9 p.m. (Polo Grill)
DJ Russ Deep, 9 p.m. every Fri. (Libby's)
Karen and the Big Bad Wolves, 9 p.m. (Ocean Blues)
Mexican Nights, 9 p.m. every Fri. (Froggy's)
Sarasota's Got Talent, 9 p.m. every Fri. (Throb Nightclub)
Messenger, 9:30 p.m. (Rendezvous Lounge)
Big Daddy, 10 p.m. (Clancy’s)
DJs Mike Anthony & Steve Rice, 10 p.m. every Fri. (Tango Upstairs)
DJ Daze, 10 p.m. every Fri. (Daiquiri Deck St. Armands)
The Hobies, 10 p.m. (Dcoy Ducks)
LX8, 10 p.m. (Ivory Lounge)
NexxLevel, 10 p.m. (5 O’Clock Club)
Sam Pacetti, 10 p.m. (The Celtic Ray)
DJ Gravity, 11 p.m. every Fri. (Beach Club)

SATURDAY 10.5

BeThere Bros., noon (O'Leary's)
Acoustic Pete Blues Trio, 1-5 p.m. every Sat. (Gilligan's)
Cheeze & Krackers, 1 p.m. (Gatorz)
Gary & Kerri, 1-5 p.m. (Flounders)
Kool Breeze, 2 p.m. (Woody’s River Roo)
Darryl Lane, 2 p.m. (Tarpon Pointe Grill)
Dana Lawrence & Friends, 2-6 p.m. every Sat. (SKOB)
RJ Howson Band, 4 p.m. (Beach Club)
Chris Otto, 4-8 p.m. every Sat. (Marina Jack/patio)
Faith Fest 2013 feat. Lauren Mitchell Band, Carolyn Fayette Davis & Friends, etc., 5-10 p.m. (Flying Dog; $10)
Dominick Muzio, 5 p.m. (The Celtic Ray)
Bobby Palmero (Neil Diamond tribute artist), 5 and 7:30 p.m. (Sarasota Classic Car Museum; $15)
Wally Rutan, 5-8 p.m. (Stump Pass Grille)
Bob Comeau, 5:30-8:30 p.m. every Sat. (Howards Restaurant on the Water)
BC Hathaway, 6-8:30 p.m. (LeBarge)
Jimmy J, 6-9 p.m. every Sat. (LaStanza)
Land Sharks, 6 p.m. (Tarpon Pointe Grill)
Rock Lee, 6-11 p.m. every Sat. (Marina Jack/lounge)
Denny Pezzin, 6-9 p.m. (Blue Lagoon)
Soapbox, 6 p.m. (Gatorz)
Voices of Legends Dinner Show starring Johnny T, 6-10 p.m. (Beyond the Sea; dinner/show, $33)
Beach Drifters, 6:30 p.m. (Bentley's)
Koko Ray & The Soul Providers, 6:30-10:30 p.m. (Cortez Kitchen)
Intuit Duo, 6:45-9:45 p.m. (Mango Bistro)
John Allander Band, 7 p.m. (Englewoods on Dearborn)
Big Band Dinner Jazz with Ocean's Eleven, 7-9 p.m. every Sat. (Ocean Blues)
Bud Buckley, 7-10 p.m. every Sat. (Back Eddy Bistro)
Hogey & The Carmichaels, 7 p.m. (The Celtic Ray)
King Louie, 7 p.m. (Old Packinghouse)
Joey Lavalle & The Groove Hounds, 7-11 p.m. (Marina Jack/patio)
Kitt & Mike Moran with Dominic Mancini, 7-10 p.m. (JD’s Bistro)
Open Mic / House Concerts, 7-10 p.m. every Sat. (Local Bean)
Lisa Ridings & Vertigo, 7 p.m. (Allegro Bistro)
Rye Road, 7-11 p.m. (Flounders)
The Schmitz Bros., 7-10 p.m. (Linger Lodge)
Whiskey Blind, 7 p.m. (Woody’s River Roo)
Lotta Love Lounge, 7:30-11 p.m. every Sat. (Divino)
Mike Markaverich, 7:30-11 p.m. every Sat. (Haye Loft)
Sammy J and Wright the Saxman, 7:30-10:30 p.m. every Sat. (Meadows Village Pub, 5013 Ringwood Meadow, Sarasota)
BC’s Gang, 8 p.m. (Cortez Clam Factory)
Dr. Drive Band, 8 p.m. (Mannatees)
High Tide, 8 p.m. (Sharky’s on the Pier)
Jack Jasper, 8 p.m. every Sat. (SKOB)
Twinkle, 8-10:30 p.m. every Sat. (Eat Here Sarasota)
Mighty Mongo, 8:30 p.m. (Beach Club)
Kara Nally Band, 8:30-11:30 p.m. (Blue Rooster)
Wally Gator, 8:30 p.m. every Sat. (Crow's Nest)
Boogiemen, 9 p.m. (Harpoon Harry's)
Boss Hawg, 9 p.m. (Clancy’s)
DJ Rafferdy, 9 p.m. every Sat. (Cork's Cigar Bar)
Eartheart, 9 p.m.-midnight every Sat. (Cafe Amalfi)
Harper & Midwest Kind, 9 p.m. (Ace's; $8/$12)
Lady Katt & The Howlin' Doggs, 9 p.m. (Ocean Blues)
Latin Nights, 9 p.m. every Sat. (Froggy's)
Mayhem, 9 p.m. (Hoosier Bar)
DJ Ginger Knights, 9:30 p.m. (Rendezvous Lounge)
CrossFire, 10 p.m. (Cabana Inn; $5)
DJ Rus Deep, 10 p.m. every Sat. (Tequila Cantina)
DJ Scotty B, 10 p.m. every Sat. (Daiquiri Deck St. Armands)
Kensi, 10 p.m. (Ivory Lounge)
Kettle of Fish, 10 p.m. (Dcoy Ducks)
Mumbo Jumbo, 10 p.m. (5 O’Clock Club)
Robert Remy, DJ Daze, 10 p.m. every Sat. (Daiquiri Deck Siesta Key)

SUNDAY 10.6

Pete Messina, 11:30 a.m. (O’Leary’s)
Remembering Randy Hardison feat. GTR, Patti B. & Friends, The Distractions, All-Star Memorial Randy Birthday Jam, noon-6 p.m. (Ace's)
Ricci Degatano, 1 p.m. every Sun. (Tarpon Pointe Grill)
EZ Street, 1 p.m. (Gatorz)
Kara Nally Band, 1-5 p.m. (Flounders)
Shotgun Justice, 1 p.m. (Woody’s River Roo)
Forbidden Fruit Farmers, 3 p.m. (Hoosier Bar)
Jeff Hughes, 3-7 p.m. every Sun. (Lido Beachside Tiki Bar)
Rick Quimby, 3-6 p.m. every Sun. (Banana Cabana)
Tropix, 3-7 p.m. (Cortez Kitchen)
Ron Berringer, 5 p.m. (Woody’s River Roo)
Big Z Band, 5-9 p.m. every Sun. (Marina Jack/patio)
Evan Eastmoore, 5 p.m. (O’Leary’s)
Jennifer Leigh and the New Digs, 5-9 p.m. every Sun. (Blu Que)
Bobby Remp, 5 p.m. every Sun. (Anna Maria Island Beach Cafe)
Brown Suga, 6-10 p.m. (Flounders)
BC Hathaway, 6-8:30 p.m. (LeBarge)
Jemm, 6 p.m. (Gatorz)
Kool Breeze, 6-10 p.m. (Sharky’s on the Pier)
Rock Lee, 6-11 p.m. every Sun. (Marina Jack/lounge)
Open Blues Jam, 6 p.m. every Sun. (Gilligan's)
The Sunday Session (traditional Irish music, open to all musicians), 6-9 p.m. every Sun. (Pub 32)
Ocean Blues Sunday Jam, 7-11 p.m. every Sun. (Ocean Blues)
Chris Otto, 7-11 p.m. every Sun. (SKOB)
Mike Markaverich, 7:30-11 p.m. every Sun. (Haye Loft)
Democracy, 8 p.m. (Beach Club)
Eilen Jewell, 8-9:30 p.m. (Blue Rooster; $12/$15)
Open Jam Session, 8 p.m. every Sun. (Tavern on Main)
Open Mic Night, 8 p.m. every Sun. (The Celtic Ray)
Spark Notes, 8:30 p.m. every Sun. (Tequila Cantina)
Mexican Nights, 9 p.m. every Sun. (Froggy’s)
VJ KiddLeow, 10:30 p.m. every Sun. (Beach Club)

MONDAY 10.7

Ned Gray, noon (O'Leary's)
Mike Sales, noon-3 p.m. every Tues. (Blu Que)
Black Velvet, 1-5 p.m. every Mon. (Flounders)
Karen Greenley, 5 p.m. every Mon. (Anna Maria Island Beach Cafe)
Long Island Johnny, 5 p.m. (O’Leary’s)
Chris Otto, 5:30-9:30 p.m. every Mon. (Marina Jack/patio)
Danny P, 6 p.m. (Cortez Clam Factory)
Jam Night, 6-10 p.m. every Mon. (Flounders)
Open Mic Monday, 6-9 p.m. every Mon. (Star Keeper Cafe)
Open Mic with Noel, 6-10 p.m. every Mon. (Blu Que)
Open Mic with Rick Alvis, 7 p.m. every Mon. (Old Packinghouse)
Tony Tyler, 7-11 p.m. every Mon. (SKOB)
Eddie Tobin, 7:30 p.m. every Mon. (Haye Loft)
Melanie Massell Music, 8-11 p.m. every Mon., except May 27 (Bridge Tender Inn)
Monday Night Jazz Jam, 8 p.m. every Mon. (Ocean Blues)
Muffin Men, 8-10 p.m. every Mon. (Cork's Cigar Bar)
Wally Gator, 8:30 p.m. every Mon. (Crow's Nest)
Al Fuller’s Blues Jam, 9 p.m. every Mon. (5 O'Clock Club)
Patio Daddies, 9 p.m. every Mon. (Swordfish Grill)
DJ Lalo, 9:30 p.m. every Mon. (Tequila Cantina)
Matt Gerhardt, 10 p.m. every Mon. (Gator Club)
VJ KiddLeow, 10 p.m. (Beach Club)

TUESDAY 10.8

Evan Eastmoore, 11:30 a.m. (O’Leary’s)
Mike Sales, noon-3 p.m. every Tues. (Blu Que)
Kenny Rose, 1-5 p.m. every Tues. (Flounders)
James Blain, 4 p.m. every Tues. (Daiquiri Deck St. Armands)
Georgia & Mike, 5 p.m. (O’Leary’s)
Tanya McCormick, 5 p.m. every Tues. (Anna Maria Island Beach Cafe)
Open Mic Tuesdays, 5-8 p.m. every Tues. (Hot Diggity Dog)
Joey Lavalle, 5:30-9:30 p.m. every Tues. (Marina Jack/patio)
Shawn Brown, 6 p.m. (Gatorz)
John Dewey, 6 p.m. (Beachhouse Restaurant)
Terry Helm, 6 p.m. (Tarpon Pointe Grill)
Howlin’ Bob, 6-8:30 p.m. (LeBarge)
Kid Red, 6-10 p.m. (Flounders)
Rock Lee, 6-11 p.m. every Tues. (Marina Jack/lounge)
R.P.M., 6-10 p.m. every Tues. (Gilligan's)
TC and the Troublemakers, 6-10 p.m. every Tues. (Clancy's)
Danny Sinoff Trio, 6:30-9:30 p.m. every Tues. (JD's Bistro)
Loves It, 7 p.m. (Old Packinghouse)
Open Mic Jam with Ben Hammond, 7-11 p.m. every Tues. (SKOB)
Sarasota Jazz Project, 7:30-9:30 p.m. (Blue Rooster)
Eddie Tobin, 7:30 p.m. every Tues. (Haye Loft)
A Tribute to Lady Gaga & Billy Joel (feat. Kristina Lynn and Mark Anthony), 7:30 p.m. (Visani; dinner/show, $37.50)
Clam Jam, 8 p.m. every Tues. (Cortez Clam Factory)
Al Fuller, 8 p.m. (Ocean Blues)
Open Mic Nite, 8 p.m. every Tues. (Growler’s Pub)
Open Mic with Kara Nally, 8 p.m. every Tues. (Cabana Inn)
Torched, 8 p.m. every Tues. (Dean’s South of the Border)
Comedy Night, 8:30 p.m. every Tues. (Swordfish Grill)
Chameleon, 9:30 p.m. every Tues. (Gator Club)
DJ KiddLeow, 10 p.m. every Tues. (Beach Club)
Tony Tyler Jam Band, 10 p.m. (5 O’Clock Club)

WEDNESDAY 10.9

Sea Breeze, noon (O'Leary's)
Mike Sales, noon-3 p.m. every Wed. (Blu Que)
Duane & Robin, 1-5 p.m. (Flounders)
Dan Crawford, 5 p.m. (O'Leary's)
Larry Rich, 5-8 p.m. every Wed. (Martini Bistro)
Nick Kraster, 5:30-7:30 p.m. (Darwin’s on 4th)
Cheeze & Krackers, 6 p.m. (Gatorz)
Michael Hirst, 6-9 p.m. (Blue Lagoon)
Kate Keys, 6-9 p.m. (Beyond the Sea)
Rock Lee, 6-11 p.m. every Wed. (Marina Jack/lounge)
Billy Lyon, 6-8 p.m. every Wed. (Tavern on Main)
Tim McCaig, 6 p.m. (Beachhouse Restaurant)
David Moore, 6-10 p.m. every Wed. (Sharky’s on the Pier)
R.P.M., 6-10 p.m. every Wed. (Blasé Café)
Ted Stevens, 6-8:30 p.m. (LeBarge)
Marty Stokes & Captiva Band, 6-10 p.m. (Flounders)
Tanya & Rick, 6 p.m. (Cortez Clam Factory)
Taylor & Taylor, 6 p.m. every Wed. (Tarpon Pointe Grill)
Joe Thayer, 6-10 p.m. every Wed. (Main Street Trattoria)
Tom & Bob, 6 p.m. (Woody’s River Roo)
The Venturas, 6-10 p.m. every Wed. (Marina Jack/patio)
Sarah Combs Duo, 6:30-9:30 p.m. every Wed. (Café L’Europe, 431 St. Armands Circle, Sarasota)
Kitt Moran, 6:30-9:30 p.m. every Wed. (JD's Bistro)
Connie Dillon, 7 p.m. (Old Packinghouse)
Dean Johanesen, 7 p.m. (Ocean Blues)
Kettle of Fish, 7-11 p.m. every Wed. (SKOB)
Open Mic with Joe B., 7-10 p.m. every Wed. (Pastry Art)
Michael Royal Solo Piano, 7:30-11 p.m. every Wed. (Haye Loft)
Billy Seward Band feat. Greg Poulos, 7:30-10:30 p.m. (Blue Rooster)
Blues Jam with RJ Howson Band, 8 p.m. every Wed. (Ace's)
Dakota Rose, 8 p.m. every Wed. (Bleachers)
Kara Nally and Howlin’ Bob’s Open Jam, 8-11 p.m. every Wed. (British Open Pub)
Soapy Tuna, 8 p.m. every Wed. (Dean’s South of the Border)
Wally Gator, 8:30-11:30 p.m. every Wed. (Crow's Nest)
DJ Ryan Madcow (reggae, R&B), 9 p.m. every Wed. (Froggy's)
Karma, 9:30 p.m. every Wed. (Gator Club)
Spark Notes, 9:30 p.m. every Wed. (Tequila Cantina)
Come Back Alice, 10 p.m. every Wed. (5 O'Clock Club)
DJ Kaiser, 10 p.m. every Wed. (Daiquiri Deck Siesta Key)
DJ KiddLeow, 10 p.m. every Wed. (Beach Club)

Last modified: October 9, 2013
All rights reserved. This copyrighted material may not be published without permissions. Links are encouraged.
COMMENTS